معرفی کتاب

معرفی کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست اثر هاکان منگوچ

هاکان منگوچ

هاکان منگوچ کیست ؟

هاکان منگوچ متولد شهر بورسا در ترکیه استاو از سنین کودکی علاقه زیادی به موسیقی داشت و در سن ۱۵ سالگی نی و پیانو آموخت. 

همسفر شدن او با نی او را با عرفان و فلسفه صوفیگری آشنا کرد.  در پی آن زبان عثمانی را آموخت و سالها بعد در دیار شمس تبریزی دوره صوفیگری گذراند.

در سنین ۲۰ سالگی در دانشگاهها سمینار برگزار میکرد موضوع این سمینار ها عموما خودشناسی ضمیر ناخودآگاه توانایی سخنرانی در جمع و انگیزش درونی بوددر پی همین سخنرانی هااز طرف دو دانشکده ارجیس در شهر کایسری و دانشکده وزوک  در شهر یوزگات به عنوان بهترین سخنران سال انتخاب شد.

موضوعات این سمینارها «خودت را بشناس»، «ذهن نیمه‌هوشیار»، «صحبت در جمع» و «انگیزه‌های بالقوه» بود. نوشته‌ها، نقل قول‌ها و داستان‌های او به واسطۀ شبکه‌های اجتماعی به میلیون‌ها نفر رسید. در سال ۲۰۱۴ علاقۀ شدید او به حیوانات و شناخت آن‌ها، او را به آفریقای جنوبی کشاند. در آفریقای جنوبی در کنار شیر و ببرهای بنگال زندگی کرد و دربارۀ نگهداری و توانبخشی آن‌ها آموزش دید. در سال ۲۰۱۵ به برنامۀ TEDX که در ۱۲۵ کشور پخش می‌شود دعوت شد و درمورد فلسفۀ صوفی سخنرانی کرد. سخنرانی‌هایی در شورای کسب‌و‌کار ترکیه را نیز در کارنامۀ خود دارد. در سال ۲۰۱۶ طی دعوت ریاست دانشگاه مرسین پروفسور احمد چامساری به آنجا رفت. او خود را نوازنده، نویسنده و همچنین سخنرانی که دانش و تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارد معرفی می‌کند.

فلسفه زندگی هاکان منگوچ

فلسفه زندگی او بر اساس امیدوار بودن و امید را به اشتراک گذاشتن استامیدوار بودن به معنای خوشبینی ساده لوحانه ویا نادیده گرفتن تراژدی های انسانی نیستامید به جای برسی احتمالات و نشستن در خانه و نفرین کردن بدی ها انجام بهترین کاری هست که از دستت برمیایدحتی یک نفر هم برای زنده نگه داشتن امید میتواند کافی باشد و آن یک نفر میتوانی تو باشی و بعد یک ’توی دیگر و یک ’توی دیگر  بعد به ’ما‘ تبدیل میشودبرای همین بجای نفرین تاریکی روشن کردن شمع را فلسفه راه خود قرار داد و همانطور که از استادانش آموخت همیشه در پی به اشتراک گذاشتن نور شمع خود برای روشن کردن شمع راه زندگی انسانهای دیگر است.

کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست

هیچ ملاقاتی تصادفی نیست عنوان جدیدترین کتاب هاکان منگوچ، صوفی جوان اهل ترکیه است.

پس از کتاب‌های من نی هستم و دلت که پاک باشد که مضمون اصلی‌شان خود‌شناسی و رسیدن به آرامش است، در این کتاب از سفری هفت روزه سخن می‌گوید. سفری که بی‌برنامگی از قوانین اولیۀ آن است و دست تقدیر این‌بار برای صوفی جوان که هر سال به مدت یک هفته، تنها به این سفر می‌رود، همراهی در نظر می‌گیرد.  همراهی که روحی آزرده و ذهنی مشغول دارد. اما هدف از این سفر هفت روزه چیست؟ همراه، چگونه وارد داستان می شود؟ این سفر چه چیز‌هایی را از این دو نفر می‌گیرد و در عوض چه چیز‌هایی را برای‌شان به ارمغان می‌آورد؟

آیا واقعا هیچ ملاقاتی، تصادفی نیست؟

از نکات جالب توجه این سفر نامی‌ست که صوفی برای آن در نظر می ‌گیرد: سفر تسلیم شدن. به راستی سفری که صوفی وهمراهش بدون خوراک، پوشاک، پول و یا حتی برنامه‌ای پا به آن می‌گذارند، چه نامی جز این می‌تواند داشته باشد؟ چه اتفاقات خوب یا ناگواری در این سفر انتظار صوفی و همراهش را می‌کشد؟ در زندگی همۀ ما اتفاقاتی رخ می‌دهد که نام بسیاری از آن‌ها را تصادف، شانس، بد‌بیاری و غیره می‌گذاریم. شاید هم منِ کنونی‌مان متشکل از همین تصادفاتی باشد که در طول زندگی با آن‌ها مواجه شده‌ایم. اما اگر در این زندگی مبتلا به بیماری تصادفی دانستن اتفاقات شده باشیم چه؟ کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست که با الهام از اتفاقات واقعی نوشته‌شده است ما را در بهبود این بیماری‌ یاری خواهد کرد.

 

بخشی متن های کتاب هیچ ملاقاتی، تصادفی نیست اثر هاکان منگوچ  :

او با نگاهی مغرورانه به غذایش گفت: به نظرم ما خیلی خوش‌شانسیم. ممکن بود به اراذل و اوباش بر‌بخوریم، ما را تکه‌تکه می‌کردند.

اما آنطور نشد.

هاکان جان شانس است دیگر، فقط شانس.

نه، اسم این شانس نیست. نیت است. بهتر بگویم رسیدن به  نیت. وقتی راه افتادی و برای چیزی که نیاز داری نیت کردی، حتما آن را به دست می‌آوری.

صفحۀ ۸۸

با خواندن این کتاب ذهن و روح شما هم به یک سفر ناشناختۀ هفت روزه می‌رود. هاکان منگوچ در طول داستان هم با خواننده صحبت می‌کند و هم نقش راوی دارد. به اعتقاد او راه زندگی راه سرسپردگی‌‌ست و مقصود از چنین سفری هم این است که با آرامش حاصل از تسلیم بودن به استقبال سرنوشت بروند.

 

حساب هیچ چیز را نمی‌کنیم، برنامه‌ریزی نمی‌کنیم، تلاش نمی‌کنیم وضعیت خود را تضمین کنیم، شنیده‌ای که می‌گویند: در امان خدا؟ دقیقا و تماما در امان خدا به راه خواهیم افتاد. چون ما هر قدر هم احتیاط کنیم، هر قدر ضمانت کنیم، هیچ وقت نمی‌توانیم کنترل کامل داشته باشیم.

صفحۀ ۶۸

در طول داستان اشاراتی به داستان شمس و مولانا صورت می‌گیرد و تعدادی از نامه‌های مولانا به شمس هم در کتاب قرار‌ داده شده‌است.

کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست اثر هاکان منگوچ

کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست اثر هاکان منگوچ

 

کتاب هیچ ملاقاتی تصادفی نیست نوشته هاکان منگوچ میباشد که سرکار خانم فائزه پور علی آن را به فارسی ترجمه کرده است. هم اکنون میتوانید این کتاب را با تخفیف از سایت دریم یو خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.